Kotkalaisen kirjallisuuden päivä - Maija Hevossaari, luonnon ja mielen runoilija

Teatteriryhmä Kimara ja Kotkalaisen kirjallisuuden päivä
Teatteriryhmä Kimara on huomioinut toiminnassaan Kotkalaisen kirjallisuuden päivän siitä asti, kun v. 2018 silloisen kulttuurilautakunnan aloitteesta teemapäivää on vietetty aina 10.9., akateemikko Toivo Pekkasen syntymäpäivänä - tänä vuonna erityisen juhlavasti, tuleehan Pekkasen syntymästä 120 vuotta.
Kimara on nostanut esityksissään kotkalaisia tekijöitä esille ympäri vuoden, kuitenkin pyrkien huomioimaan jonkun kirjailijan erityisesti teemapäivän tietämillä. Näin syntyivät esitykset ”Suut silmät elämää täynnä” (Timo Pusa 2018), ”Marmorimies” (Reijo Paukku 2019), ”Ruotsinsalmi 1790” (Reijo Paukku 2020 – 21), Ester Valtosen tarina ”Vaikka minne maailmassa” (Irja Sinivaara 2021) sekä ”Kenttäpostirakkautta” (Mirja Turusen Elämänmerkki –teoksen pohjalta 2022).
Maija Hevossaari – luonnon ja mielen runoilija
”Olen paljas
haavoittuva
olen avoin niin että sattuu”
Yhteistyössä Kotkan kaupunginkirjaston kanssa Teatteriryhmä Kimara esittää Kotkalaisen kirjallisuuden päivän ”etkoina” noin tunnin mittaisen esityksen kotkalaisen pitkän linjan kirjoittajan Maija Hevossaaren runoista perjantaina 9.9.2022 klo 17.00. Yhteistyö Maija Hevossaaren kanssa alkoi marraskuussa 2018, kun Nelosteatterilla pidetyssä runoillassa kimaralaiset esittelivät viisi yhden tai useamman teoksen julkaissutta kotkalaisrunoilijaa (Ulla Aronen, Mikko Haaksluoto, Olavi Heino, Maija Hevossaari ja Jaakko Raittila).
Maija Hevossaari on julkaissut kolme omakustanteista runokirjaa Elämäntie (2017),Tie jatkuu (2018) ja Elämän varrelta (2020). Kirjoittaminen on ollut Hevossaarelle elämänikäinen harrastus ja henkireikä omien elämänkuvioiden hallinnassa. Hän on kuulunut pitkään Kirjoittajayhdistys Palttaan ja osallistunut Palttan Kotkassa toimivan VIRKE-ryhmän koulutuksiin Irja Sinivaaran johdolla.
Luonto on Hevossaarelle henkireikä, pyhyydessään jopa hengellinen kokemus ja elämän tasapainottaja, ehtymätön runojen aihevakka.
”näen ovia joiden ohi olen kulkenut avaamatta niitä
näen lahjat jotka olen saanut arvostamatta niitä
tunnustelen elämää
tämä upea planeetta on kotimme
elämän kauneus ja runsaus ympärillämme”
Luonnon ja siitä tekemiensä havaintojen kautta Hevossaari peilaa elämänsä ratkaisuja, iloja ja suruja.
Maija Hevossaari pohtii runoissaan myös ihmisen – itsensä – henkistä kasvua. Runoissa puhuttelee luottamus elämän järjestymiseen ja raskailtakin tuntuvien vaikeuksien ja sattumien voittamiseen. Lukijan kannalta voimaannuttavinta Hevossaaren runoissa on kiitollisuus niin luonnosta, elämästä kuin luonnon tarkkailusta syntyvästä luovuudesta.
”uusi polku johdattaa tulevaisuuteen
hajallaan olevat palat liimautuvat tiukasti yhteen
olen kokonainen
täynnä elämäniloa
löydän oman tieni”
Kämmenelläni kiitollisuus ja onni
Teatteriryhmä Kimaran esitys rakentuu jo julkaistujen kirjojen runoista sekä joukosta uusimpia, vuoden sisällä syntyneitä runoja, jotka Hevossaari luovutti työryhmän käyttöön. Esitys löysi nimensä näiden uusien runojen säkeistä:
”näen ruskan kauneuden
sadepisaran kirkkauden puun lehdellä
uskallan aloittaa uutta
etsiä uusia kokemuksia
kaikki mitä olen toivonut on edessäni
kämmenelläni kiitollisuus ja onni”
Maija Hevossaaren runot ovat rauhoittavia, lempeitä, mielelle hyvää tekeviä sanoja, jotka vilpittömyydessään ja kauneudessaan ovat juuri sitä, mitä luontokadon ja mielien järkkymisten keskellä kaipaamme.
Huom! Tilaisuudessa mahdollisuus ostaa Maija Hevossaaren runokirjoja suoraan tekijältä.
Kaikki päivät
- 2022-09-09 17:00